Sejas ādas kopšanas rutīna vasarā

Zuperskin favicon Autors: Zuperskin
Sejas ādas kopšanas rutīna vasarā

Vasaras vakara sejas kopšanas rutīna – pareiza secība, kādā jālieto produkti

Pirms sākam apspriest pareizo secību, kādā būtu jālieto sejas kopšanas produkti un kā tie jāpielāgo mainoties gadalaikiem, gribu teikt, ka ne visus šos rutīnas soļus jāizpila katru vakaru. Ādas kopšanas rutīna būtu jāskata nedēļas griezumā ne tikai pa dienām, jo ir atsevišķi produkti, kuri noteikti nav jālieto katru vakaru, bet drīzāk dažas reizes nedēļā. Kad rakstā nonāksim pie šādiem produktiem, būs speciāla atzīme, lai saproti, ka šis nav ikvakara solis.

Dalīsim šo ierakstu divās lielās daļās – vakara sejas kopšanas rutīna un dienas sejas kopšanas rutīna. Ļoti svarīgi ir saprast, ka, veidojot savu sejas ādas kopšanas rutīnu, ir jāzin, kāda ir tavas ādas lielākā vajadzība jebšu kas ir tas, ko vēlies novērst vai risināt. Dažiem tā var būt rozācija, citiem akne, vēl kādam sausums, grumbiņas. Tas nenozīmē, ka šie soļi nav universāli un šeit aprakstīta būs tikai mana sejas ādas kopšanas rutīna. Nē, princips un secība, kādā lietojam produktus, ir nemainīgi. Atšķirsies vien tas, kādu problēmu ar šo rutīnu vēlēsies risināt tu.

Otrs svarīgākais punkts ir saprast, ka regularitāte ir nozīmīgāka par intensitāti. Jebšu pieturēties pie labas, sabalansētas rutīnas ir daudz vērtīgāk nekā pārmērīgi sazieķēt seju ar visiem iespējamiem līdzekļiem, jo ādai ir 200 problēmas. Lēnām un prātīgi, pareiza sejas ādas kopšanas rutīna nesīs rezultātus ilgtermiņā.

Vakara sejas kopšanas rutīna vasarā

Pirmais solis vakara sejas kopšanas rutīnā – mutes higiena

Lai cik amizants neliktos šis pirmais solis, sāc ar mutes higiēnu - zobu tīrīšanu. Jā, ir nozīme tam, vai zobus tīri pirms vai pēc pārējo soļu veikšanas. Tas ir tāpēc, ka zobu pasta mēdz notecēt, it īpaši, ja zobus tīrām ļoti enerģiski. To gribēsim nomazgāt, noslaucīt, kas nozīmē, ka būsim nomazgājuši arī visu vērtīgo, ko tikko, veicot vakara sejas kopšanas rutīnu, uzlikām uz sejas. Otrkārt, zobu pasta var izraisīt periorālo dermatītu, kas izpaužas kā apsārtuši, mazi pūtītēm līdzīgi veidojumi un ar to var būt diezgan piņķerīgi cīnīties. Fluoru vai kanēli saturušas zobu pastas ir vieni no šīs slimības ierosinātājiem.[1] Tāpēc atkārtoju vēlreiz, no sākuma iztīrām zobus, tad ķeramies klāt sejas kopšanas rutīnai.

Otrais solis vakara sejas kopšanas rutīnā – sejas mazgāšana

Šajā solī izmantojam sejas mazgāšanai jeb attīrīšanai paredzētu līdzekli. Tas var būt gan pieniņš, gan losjons, želeja, gels, putas vai jebkādas citas konsistences produkts. Galvenais, lai tas ir tiešām maigs, papildināts ar mitrinošām sastāvdaļām un noņem netīrumus un dekoratīvās kosmētikas paliekas. Ja ikdienā izmanto dekoratīvo kosmētiku un / vai saules aizsargkrēmu, iesaku pirms sejas mazgāšanas noņemt kosmētiku un saules aizsarglīdzekli ar micelāro ūdeni vai kādu citu līdzekli, kas paredzēts kosmētikas noņemšanai. Varbūt šķiet nedaudz netipiski šeit pieminēt arī saules aizsargkrēmu, bet pēc savas būtības, spf ir līdzīgāks kosmētikai nekā krēmam. Tā mērķis ir izveidot aizsargkārtiņu uz ādas, tāpēc dienas beigās vienkārši nomazgājot seju ar ūdeni vai mazgāšanai paredzētu līdzekli nebūs gana. Lai pārliecinātos, ka seja patiešām ir attīrīta, iesaku veikt abus šos soļus.

Jāsaka, ka sejas mazgāšanas līdzekļi ir nedaudz garlaicīgi produkti, tomēr tiem ir liels spēks pārvērst sejas ādas stāvokli. Tāpēc ir tik svarīgi izvēlēties līdzekli, kas tev patiks un kuru būs vēlēšanās lietot ikdienā, lai šis solis sejas kopšanas rutīnā netiktu nolikts malā. Viena no sliktākajām lietām, ko varam darīt ir tikai nomazgāt ādu ar ūdeni un sazieķēt ar visādiem krēmiem. Ādu ir nepieciešams attīrīt no dienas laikā uzkrātajiem brīvajiem radikāļaiem, gružiem, dekoratīvās kosmētikas. Šīs netīrības dzīvo mūsu poras un to rezultātā novērojam melnās pumpas.

Sejas attīrīšana nodrošina, ka turpmākiem soļiem būs sagatavota svaiga, tīra bāze un produkti varēs ādā iesūkties daudz efektīvāk. Ar speciālu sejas mazgāšanas līdzekli āda ir jāattīra vakarā, no rīta pietiks, ja to nomazgāsi ar remdenu ūdeni. Te gan būtu īpaši svarīgi uzsvērt, ka šāda soļu secība un īpaši maiga sejas mazgāšanas līdzekļa izmantošana ir paredzēta visiem ādas tipiem un tajā nav nekādu aktīvo / ārstējošo sastāvdaļu. Ja tava āda ir ļoti taukaina, ar daudz akni utml., iespējams vēlies pēc maigā sejas mazgāšanas līdzekļa izmantot arī sejas mazgāšanas līdzekli ar aktīvo vielu, piemēram, salicilskābi, kas palīdzēs cīnīties ar taukainību un akni.[2]

Padoms – pēc aktīvā sejas mazgājamā līdzekļa uzklāšanas, ļauj tam iedarboties 5 minūtes pirms to nomazgā.

Trešais solis vasaras sejas kopšanas rutīnā – ķīmiskais pīlings jeb eksfoliants

Ja izmanto sejas mazgājamo līdzekli ar kādu no aktīvajām sastāvdaļām, piemēram, jau minēto salicilskābi, glikolskābi, tad šo soli izlaid. Savukārt, ja tava sejas mazgājamā līdzekļa sastāvā nav aktīvo vielu, šo soli veic. Ķīmiskie pīlingi jeb eksfolianti ir ļoti vērtīgi mūsu ādai, jo tie palīdz atbrīvoties no atmirušajām ādas šūnām, un arī atjaunoties mūsu šūnām ātrāk. Atsevišķas skābes (pīlingi), kā piemēram glikolskābe vai pienskābe palīdz arī risināt citas ādas problēmas. Piemēram, glikolskābe palīdz cīnīties ar pigmentācijas problēmam, pienskābe, savukārt, ir arī lielisks mitrinātājs, kas spēj noturēt mitrumu ādā ilglaicīgi.[3] Šādu ķīmisko pīlingu nevajadzētu izmantot biežāk kā 3-4 reizes nedēlā, tomēr vasarā to vajadzētu samazināt uz 2-3 reizēm nedēļā, it īpaši, ja laikapstākļi ir ļoti saulaini un zini, ka uzturēsies ārā.

Tas kā tieši izmantot ķīmisko pīlingu (skābi) ir atkarīgs no tā, kādu skābi izvēlēsies. Par piemēru ņemšu mūsu pašu 5% PHA AHA skābju pīlingu. Tas ir patīkamas konsistences, caurspīdīgs gēlveida šķīdums. Iespiežu nelielu daudzumu (3-4 pilieni) seruma plaukstās un vienmērīgi izlīdzinu pa seju.

Padoms – produktu, kas atlicis plaukstās, vari iemasēt arī lūpās. Tas palīdzēs atbrīvoties no sausās, nedzīvās ādas.

Šis arī ir īstais brīdis, lai uz lūpām uzklātu biezu krēmu, vazelīnu vai lūpu balzāmu. Lai tas sāk iedarboties un mīkstināt lūpas.

Šis solis paredzēts tiem, kam ir sausa āda un atrodas sausākā klimatā. Latvijas vasaras tipiski nav sausas, bet iespējams kādos sausuma periodos šis ir aktuāli arī mums. Ja izjūti izteiktu ādas sausumu, šajā brīdī vari izmantot esenci / toniku / izsmidzināmu rožūdeni utt. Šo soli vairāk ieteiktu uztvert kā papildus soli tad, ja tiešām āda ir izteikti sausa. Daudzi no šiem izsmidzināmajiem ūdeņiem satur vērtīgus minerāļus, kas palīdz ne tikai mitrināt ādu, bet arī nomierināt to, kas ir īpaši vērtīgi visiem, kam ir rozācija/apsārtusi āda.

Ja izvēlies izmantot kādu toniku vai esenci, pārliecinies, ka tā sastāvā nav aktīvo vielu. Atceries, jau iepriekšējā solī izmantojam aktīvās vielas (skābes), tāpēc šajā solī tas nav nepieciešas. Pārāk daudz šādu skābju nodarīs tikai kaitējumu tavai ādas barjerai. Izvēlies toniku vai esenci ar mitrinošu efektu. Sastāvā varētu būt glicerīns, rožūdens.

Ceturtais solis vasaras sejas ādas kopšanas rutīnā – recepšu medikamenti

Iespējams, tavs dermatologs tev ir izrakstījis specifisku krēmu, recepšu medikamentu, kas jāuzklāj uz sejas. Piemēram, pret sēnīšu līdzeklis, azealīnskābe augstākā koncentrācijā vai līdzeklis aknes ārstēšanai. Šis ir tas brīdis sejas kopšanas rutīnā, kad izmantot šo produktu. Tāpat šajā brīdī ir vieta retinolam / tretinoinam. Ja tava āda ir ļoti jutīga, atstāj retinolu kā pēdējo soli sejas kopšanas rutinā un turpini ar pārējiem soļiem. Ja tava sejas āda nav ar izteiktu jutīgumu un retinols netiek lietots pirmo reizi augstā koncentrācijā, pieturies pie šādas soļu secības.

Piektais solis vasaras sejas ādas kopšanas rutīnā – mitrināšana

Šeit nav tik būtiski kādā secībā, bet izmantojam serumu, krēmu, acu krēmu/gelu. Īsāk sakot, mitrinošie produkti. Vasarās, kad tomēr ārā valda mitrāks klimats, mūsu ādai nav nepieciešami serumi ar mitrinošām īpašībām – hialuronskābes, glicerīna utt. serumi. Lielākoties visiem serumiem tāpat ir mitrinošas īpašības – tas tiek veidots uz mitrinātāja bāzes un tad pievienota kāda vērtīgā / aktīvā sastāvdaļa. Tāpēc mans ieteikums ir neizmantot mitrinošu serumu, bet gan tādu, kas risina kādu ādas problēmu. Piemēram, serums pigmentācijai (C vitamīna serums).

Pēc seruma uzklāšanas vari izmantot acu krēmu. Nav obligāti lietot specifisku krēmu acīm, bet ir daļa cilvēku, kas tam dod priekšroku. Ja tu esi viens no tiem cilvēkiem, droši, uzklāj to šajā solī.

Visbeidzot, mitrinošs krēms. Izvēlies krēmu ar pierādītām mitrinošām sastāvdaļām, piemēram, keramīdiem un glicerīnu, lai āda saņem maksimāli vērtīgo mitrinošo sastāvadaļu un nezaudē mitrumu nakts laikā.[4] Ja esi iecienījis dažādas sejas eļļiņas, šis ir tas brīdis, kad vari tās lietot. Sejas eļļa lielākoties neaizvieto mitronošo krēmu, bet, ja tev tās patīk, vari to uzklāt pēc mitrinošā krēma lietošanas.

Pareiza rīta sejas kopšanas rutīna vasarā

Pirmais solis vasaras rīta sejas kopšanas rutīnā – sejas nomazgāšana

Patiesībā, rīta rutīna ir krietni vienkāršāka un minimālistiskāka. No rīta nomazgā seju ar remdenu ūdeni. Nav nepieciešams izmantot sejas mazgājamo līdzekli, ja vien tev nav tiešām taukaina āda. Tādā gadījumā vari izmantot mazgāšanas līdzekli arī no rīta. Galvenais nemazgā seju ar aktīvo tīrīšanas līdzekli vēlreiz no rīta. Tas lieki kairinās tavu ādu un nodarīs vairāk ļaunuma nekā labuma.

Otrais solis vasaras rīta sejas kopšanas rutīnā – recepšu medikamenti

Uzklāj recepšu medikamentus, ja tādi ir, vai arī specializētu serumu. Šis var būt tas pats C vitamīna serums, vai kāds cits, ko izmanto no rīta. Iespējams vakarā izmanto vara peptīdu serumu, vai azealīnskābes serumu, bet no rīta C vitamīna serumu. Man patīk izmantot C vitamīna serumu, jo mūsu produkts ir papildināts ar E vitamīnu un ferulskābi, kas pastiprina saules aizsargkrēma efektu. Tāpēc to izmantoju no rīta.

Trešais solis vasaras rīta sejas kopšanas rutīnā – mitrinošs krēms

Tas var būt tas pats krēms, ko izmanto vakaros, tas var būt vieglākas konsistences, mazāk intensīvs mitrinošs krēms vai tas var būt kāds gelveida krēms. Izvērtē, kas tev patīk un izmanto to. Ja atrodies ļoti, ļoti mitrā klimatā, vari nelietot mitrinošo krēmu, jo arī saules aizsargkrēma sastāvā ir mitrinošas sastāvadaļas. Tādā gadījumā izlaid mitrinošā krēma soli un izmanto tikai saules aizsargkrēmu.

Ceturtais solis vasaras rīta sejas kopšanas rutīnā – saules aizsargkrēms

Visbeidzot, saules aizsargkrēms. Nav jēga no šiem dažādajiem soļiem, aktīvām sastāvdaļām, pretpigmentācijas un krunciņu krēmiem, ja nelietosi saules aizsargkrēmu. Saules aizsargkrēms ir ļoti svarīgs solis tavā sejās ādas kopšanas rutīnā, it īpaši dienās, kad UV indekss ir virs 3. Protams, var ērti katru dienu pārbaudīt UV indeksa rādītāju telefonā (tas redzams laikapstākļu aplikācijās) vai arī var vienkārši lietot saules aizsargkrēmu ikdienā un nedomāt par to, kāds šodien ir UV indekss.[5] 

Galvenie secinājumi par sejas ādas kopšanas rutīnu vasarā

Svarīga ir secība un konsistence:

Pareizai produktu secībai sejas kopšanas rutīnā ir būtiska nozīme, lai sasniegtu maksimālu efektivitāti. Secība jāievēro gan vakara, gan rīta rutīnā, pievēršot uzmanību individuālajām ādas vajadzībām.

Produktus jālieto atbilstoši nepieciešamībai:

Dažus sejas kopšanas produktus nav jālieto katru vakaru, bet atkarībā no to iedarbības un ādas stāvokļa. Īpaši tas attiecas uz eksfoliantiem un aktīvajām sastāvdaļām (skābēm).

Rūpīga ādas attīrīšana:

Sejas mazgāšana ir būtisks solis, lai noņemtu netīrumus, dekoratīvo kosmētiku un SPF, sagatavojot ādu nākamajiem kopšanas soļiem. Pareiza attīrīšana nodrošina produktu efektīvāku iedarbību.

Aktīvo vielu izmantošana:

Ķīmiskie pīlingi un aktīvās vielas, piemēram, salicilskābe un glikolskābe, jālieto ar mēru, lai izvairītos no ādas kairinājuma un bojājumiem. Šo vielu lietošana jāpielāgo ādas tipam un stāvoklim.

Mitrināšana un aizsardzība:

Mitrinošie serumi un krēmi ir svarīgi ādas veselībai un mitruma saglabāšanai. Vasaras laikā jākoncentrējas uz vieglākām mitrinošām formulām un problēmu risināšanas produktiem.

Recepšu medikamentu integrācija:

Recepšu medikamenti, piemēram, retinols un specifiski ādas ārstēšanas līdzekļi, jālieto noteiktā rutīnas posmā, lai nodrošinātu maksimālu efektivitāti un mazinātu iespējamo kairinājumu.

Saules aizsargkrēma lietošana:

Saules aizsargkrēms ir būtisks pēdējais solis rīta sejas kopšanas rutīnā, lai aizsargātu ādu no UV staru kaitīgās ietekmes un pasargātu no pigmentācijas un priekšlaicīgas novecošanās.

Atpakaļ uz blogu